Turhost WordPress hosting

Bu yazı başka bir şekilde başladı ve farklı devam ediyor, buradan sadece güncelleme paylaşmak istiyorum. Türkiye’nin ilk Dijital Pazarlama Forumu CORAZU.com kuruldu. Amacımız dijital pazarlamaya dair Türkiye’de ses getirecek bir tartışma platformu olmak. Herkesi forumumuza bekliyoruz 🙂

Forum Kurmak ve Forum Sitesinden Para Kazanmak

Günümüzde farklı fonksiyonlara sahip milyonlarca web sitesi bulunmakta olup, bunlardan birisi de özellikle üyelerin paylaşımına dayalı olan forum siteleridir. Forum kurmak ve forum sitesinden para kazanmak başlıklı bu yazımızda, forum sitesi kurmak ve forum sitesinden para kazanmak hakkında kapsamlı bilgiler yer almaktadır. Aynı zamanda ücretli ve ücretsiz forum scriptleri hakkındaki bilgilerin yanı sıra, forum nasıl kurulur? Sorusunun cevaplarına da sizler için değindik.

Forum Sitesi Özellikleri

Paylaşıma Dayalı Olması

Forum sitelerinin en önemli özelliği, paylaşıma dayalı bir platform olmasıdır. Siteye insanlar üye olarak, ilgi alanlarına göre çeşitli paylaşımlar yapabilirler. Bu özellik forum sitelerini öne çıkaran en önemli özellik olarak bilinmektedir. Genellikle sorunların çözümü için yapılan paylaşımlar, forum sitelerinin içeriğine göre en fazla yapılan paylaşımlar olarak görülmektedir.

Bu özellik sayesinde insanlar aradıkları bilgiler için diğer kullanıcıların katılımı ile birebir muhatap bulabilmekte, sorunlarına çözüm aradıkları gibi farklı konularda da fikir alışverişinde bulunabilmektedir. Özetle paylaşımın yanı sıra forumlarda dayanışmada, en fazla öne çıkan özellikler arasında yer almaktadır.

Ticaret Sisteminin Olması

Forumların bir diğer özelliği ise, çeşitli ticaretlerin yapıldığı platformlar olmalarıdır. Özellikle ticarete dayalı kurulan forumlarda, bu özellik daha çok ön plana çıkmaktadır.

Ticarette insanların birbirine olan güvenini sağlamak için vermiş oldukları itrader yani ticaret puanı sistemi, ticarete dayalı forumlarda kişinin kaç kişiyle ticaret yaptığını ve bu ticaretlerin ne oranda olumlu ve olumsuz sonuçlandığını diğer kişilerin net bir şekilde görmesini sağlamaktadır. Bu özelliği ile de aslında, alışveriş bakımından da oldukça güvenilir bir sistem olduğunu söylemek mümkündür.

Üyeler Arası Mesajlaşma

Forum sitelerinin özellikleri arasında, üyelerin birbirine özel mesaj gönderme imkanın olması da, bu siteleri oldukça kullanışlı hale getirmektedir. Yöneticilerin koyduğu limitler dahilinde kullanıcılar birbirine mesaj atarak, bir nevi özel bir sohbet ortamı kurabilirler.

Tamamen Özelleştirilebilir

Yöneticiler tarafından özelleştirilebilir özellikleri olması, kullanıcıları çeşitli gruplara ayırarak her grup için ayrı özellikler tanımlanması gibi, oldukça kapsamlı bir şekilde özelleştirilme özelliği bulunmaktadır. Aşağıda da bahsedeceğimiz gibi örneğin gold üyelik alan kullanıcılar için, farklı alanlar oluşturulabilir. Normal kullanıcıların bu alanlara girmesi ya da görüntülemesi, forum yönetiminin inisiyatifine bağlı olarak engellenebilmektedir.

Yöneticilerin dışında forum üyeleri de yazdıkları mesajları düzenleyebilir ve yönetiminin daha önceden izin vermesi halinde, mesajları silebilirler.

Üye Olma Şartları Ve Uzaklaştırma

Yöneticilerin belirlediği üye olma şartları dahilinde üyelik kabul eden forum siteleri, çeşitli nedenlerle platformda olması istenmeyen kişilere karşı önlem alınmasını sağlamaktadır. Örneğin foruma daha önceden üye olmuş bir kişinin davetiyesi ile üye olma özelliği bulunan forumlar, bu özellik dışında üyelik kabul etmeyebilir.

Özellikle ticari forumlarda TC kimlik numarası, gerçek isim ve soy isim, telefon numarası doğrulama gibi, farklı güvenlik önlemlerinin alınabilir olması da, forum sitelerinin özellikleri arasındadır.

Bu gibi özellikler sayesinde, art niyet taşıyan insanların forumlara üye olması önemli ölçüde engellenmektedir.

Forum sitelerinin en fazla öne çıkan özellikleri bunlar olup, bunların dışında onlarca farklı özellik bulunmaktadır.

Forum Sitesinden Para Kazanmak

Forum sitesinden para kazanmak, klasik web sitelerine göre aslında daha fazla çeşitlilik arz etmektedir. Daha açıklayıcı olması için, forum sitesinden para kazanmak için uygulanacak yöntemleri alt başlıklar halinde açıklayalım.

Ücretli Üyelikler Satmak

Özellikle ticaretin yoğun olduğu forum sitelerinde, ücretli üyelikler satmak en önemli gelir kaynaklarından birisidir. Ticarete dayalı bir forum siteniz varsa ve alanında iyi bir yere sahipse, ticari konular açmak ve bu konuları üstte taşımak için, kullanıcılardan aylık ücret talep ederek, onlara özel avantajlar tanıyabilirsiniz. Örneğin her ücretli gruba göre farklı fiyatları belirleyip, her grubun yararlanabileceği özellikleri ayrı ayrı tanımlayabilirsiniz.

İnsanları forum sitesinde tutmak için, ücretli üyelik almayan kişilerde de, az da olsa birtakım haklar vermeniz mantıklı olacaktır. Örneğin ücretli üyelik satın almayan kişiler 24 saatte bir kez konu açma hakkına sahip olurken, ücretli üyelik alan kişiler ise yer aldıkları gruba göre, 12 saatte, 6 saatte ya da 3 saatte gibi aralıklarda ticari konu açma hakkına sahip olabilirler.

Kısacası özellikle alım satımların yapıldığı bir forum sitesine sahipseniz, gold üyelik diye tabir edilen farklı ücretli üyelik grupları satarak, ciddi bir gelir elde etmeniz mümkündür.

Reklamlardan Para Kazanmak

Forum sitesinden para kazanmak için, başta Google reklamları olmak üzere farklı reklam modelleri uygulayarak forum sitenizden para kazanmanız mümkündür. Google reklamları gibi görüntülenme ya da tıklanmaya dayalı ücret veren platformlarda yayınladığınız reklamlara insanlar çıkmadığında para kazanabilirsiniz.

Diğer yandan yine sitenizde bulunan insanların ya da dışarıdan herhangi bir kişi ya da firmanın sabit reklamlarını yaparak, anlaşmanıza göre aylık ücretler kazanabilirsiniz.

Satış Ortaklığı

Herhangi bir ürün ya da hizmet sağlayıcının ürün ve hizmetini, web sitemizden satarak belirli bir yüzde kazanabilirsiniz. Özellikle kalabalık forumlarda doğru seçimler yapıldığında, satış ortaklığı modeli ile iyi bir gelir elde etmeniz mümkündür.

Kendi Ürünlerinizi Satabilirsiniz

Size ait olan ürün ya da hizmetleri satarak, yine forum sitenizden para kazanmanız mümkündür. Üstelik bunu yapmak için, satacağınız ürünün sizin tarafınızdan imal edilmesi gerekmez. Satacağınız ürünün tedarikçisini bularak, kendi kar oranınızı koyup kurduğunuz forumda bu ürün veya hizmeti satmanız mümkündür. Sipariş aldığınızda siparişi aynı şekilde tedarikçinize vererek, müşterinizin adresine gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Bunun gibi, elbette kendinize ait olan ürün ya da hizmetlerinizi satmanızda mümkündür. Ayrıca forum sitesi sahibi olmanız, reklamları dilediğiniz yerde gösterebileceğiniz için size özel büyük avantajlar sunacaktır.

Ürün ve Hizmet Tanıtımı Yaparak Kazanabilirsiniz

Forum siteniz ürün ve hizmet tanıtımı konusunda kısıtlı bir siteyse, yani üyeler rastgele bu tarz tanıtımlar yapamıyorsa, siz ücreti karşılığında ürün ve hizmet tanıtımı yaparak da sitenizden para kazanabilirsiniz.

Forum Kurmak Zor mu?

Forum kurmak temeline inildiğinde, zor bir işlem değildir. Günümüzde web sitesi teknolojilerinin ilerlemesiyle birlikte, birkaç basit adımı tamamlayarak kurulumu yapmak mümkündür. Ancak diğer web sitelerine göre, yönetimi yani belirli bir seviyeye getirilmesi daha zordur. Tamamen sağlam bir ekip işi olan forum siteleri, tek başına belirli bir seviyeye gelmesi için oldukça emek isteyen işlerden birisidir.

En azından ücretli editörler ile bu sorunu aşarak, forum sitesinin hızlı bir şekilde gelişmesi sağlanmalıdır. Konu açan, soru soran ve yardım isteyen üyelere sağlıklı cevapların verilmesi önem arz etmektedir. Aksi halde sorularına cevap bulamayan kişi, bir sonraki arayışında sitenizi tercih etmeyecektir. Aradığı bilgi ve çözüme kısa sürede forumunuzda ulaşması halindeyse, sonraki benzer durumlarda forum sitenizi tercih edecek ve hatta önemli katkılar sunabilecektir.

Forum Nasıl Kurulur?

Forum nasıl kurulur? Sorusuna, baştan sona kadar yapılması gerekenleri sırayla açıklayarak cevap verecek olursak şunları diyebiliriz.

Alan Adı Seçimi (Domain)

Her web sitesinde olduğu gibi, forum sitelerinin de bir alan adı olmak zorundadır. İngilizce ismiyle Domain olan alan adı, forum sitenizin herkes tarafından bilinecek ismidir. Örneğin Mynet sitesinin alan adı, mynet.com’dur.

Seçeceğiniz bu alan adının insanların aklında kalıcı olması, Türkçe karakter içermemesi ve forumunuzun ana konusuyla alakalı ayrıca kısa olması önemli avantajlar sunmaktadır.

Hosting Seçimi

Hosting, yani sitenizi her gün 24 saat boyunca açık tutacak, paylaşılanları ve yapılan ayarları kaydedecek olan, anlaşılır bir ifadeyle sitenizin açık kalmasını sağladığı gibi verilerinizi de saklayacak bir barınma merkezidir. Alacağınız hosting paketinin yeterli olması ve hız ve diğer özellikleriyle ciddi anlamda kaliteli olması, sitenizin arama motorları gözünde hızlı bir şekilde yükselmesini sağlayacaktır.

Genellikle forum kurmayı bilmiyorsanız, hosting firması size basit bir ücret karşılığında ya da ücretsiz olarak yardımcı olup forum sitenizi kuracaktır. Hosting alırken, bunu hosting sitesi yetkilisine ileterek daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Ya da webmaster forumları üzerinde bulunan kişilerden, kurulum ve ayarlamalar konusunda ücretli yardım alabilirsiniz.

Forum Scripti Seçimi

Forum kurmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan birisi de, forum yazılımının ne olacağına karar vermesidir. Günümüzde forum sitesi kurmak isteyenlerin ve kuranların en yaygın kullandığı sistem vBulletin forum yazılımlarıdır. Ücretli hatta pahalı sayılabilecek bir yazılım olsa da, oldukça işlevsel ve Google dostu olması nedeniyle tercih edilmektedir. Özellikle para kazanmaya yönelik ciddi projeniz varsa, vBulletin alanında rakipsiz sayılabilecek scriptler arasında olması nedeniyle tavsiyelerimiz arasında yer almaktadır.

Vbulletin dışında ücretli ve ücretsiz birçok script bulunmaktadır. Bunlara da, yazımızın devamında kısaca değinerek bilgi vereceğiz.

Forum Ayarları

Forum ayarlarının, başlangıç aşamasında dilediğiniz gibi yapılması, sonraki değişikliklerde üyelerin rahatsızlık duymasının önüne geçecektir. Forum içi kategorileri başlangıçta sadece içerik girebileceğiniz konular üzerinde yoğunlaşarak açmak, burada daha mantıklı olacaktır. Onlarca kategori açıp içerisini boş bırakmak yerine, birkaç kategori açarak önce o kategorilerdeki paylaşım sayısını artırmanız daha faydalı olacaktır. Sonrasında bir yandan da üye sayınız artarken, ek olarak yeni kategorileri sitenize ekleyebilirsiniz.

Ücretli ve Ücretsiz Forum Scriptleri

Ücretli Forum Yazılımları

 • XenForo
 • vBulletin
 • Ninja Post
 • GetSatisfication
 • PlushForums
 • Invision Power

En fazla tercih edilen ücretli forum scriptleri, bunlardır.

Ücretsiz Forum Yazılımları

 • Flarum
 • Vanilla Forums
 • Node BB
 • PhpBB
 • BBpress
 • MyBB
 • Discourse
 • Simple Machines Forum
 • PunBB
 • FluxBB

En fazla tercih edilen ücretsiz forum scriptleri ise, bunlar olarak bilinmektedir.

2019’da Forum Kurmak Mantıklı mı?

Öncelikle şunu belirtelim ki, doğru karar vermek her işin başlangıcında başarıya ulaşabilmek için atılacak en önemli adımdır. Eğer sağlam bir ekibiniz varsa ya da ücretli editörler ile üstesinden gelecek kadar bir bütçeye sahipseniz, para kazandıracak kategoriler üzerinden açılacak forum sitelerinde mantıklı sayılabilir. Ancak bütçe ve ekip sıkıntınız varsa, forum sitesi açmak kolay olsa da ilerletmek oldukça zor olacaktır.

Şayet gününüzün en az 8-10 saatini kendi sitenizle ilgilenerek geçirecek, insanların sorunlarına araştırarak da olsa cevap verecek vaktiniz varsa, işiniz biraz daha kolay olacaktır. Kısacası; zaman, ekip, para ve doğru seçim olması gerekenler arasındadır. Doğru seçimin yanında diğer 3 etkenden birisinin bulunması halinde, açacağınız siteyi ileriye taşımak mümkün olacaktır.

Forum kurmak hakkında detaylı bilgiler vererek, Forum nasıl kurulur?  Ve Forum sitesinden para kazanmak gibi konularda da kapsamlı bilgiler verdik. Konuyla ilgili merak ettiğiniz farklı şeyleri, aşağıdaki yorum panelinden bize ileterek, çok daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Turhost WordPress hosting
Author

Ben Ege, 19 yaşında biriyim. WordPress, Java, SEO, grafik tasarımı, metin yazarlığı gibi şeylere ilgim var. Yaklaşık 7 yıldır da internet siteleriyle uğraşıyorum. Birçok blogum olsa da TUM888 ile devam ediyorum.

Yorum Yap

Pinle
× Sosyal medya danışmanlığı mı gerekli?