Turhost WordPress hosting

Günümüzdeki internet sitelerinin %30’undan fazlasını oluşturan WordPress, her geçen gün kendini daha da iyileştirmekte. Özellikle 5.0.0 güncellemesiyle, bir süredir yayınladığı Gutenberg eklentisini varsayılan olarak getirerek büyük bir değişikliğe imza attı. Yazı sayfasını blok haline getirerek kullanıcılarına farklı bir yazma deneyimi sundu ve birçok özelliğin her temada çalışmasına imkan verdi. Bunu yapma amacı rakipleri olan Medium, Ghost gibi sitelerin yazım editörüne yetişebilme isteğiydi ve bunu yaptı.

Neden Digitalocean’da WordPress kuralım?

TUM888.com, WordPress tabanlı bir sitedir ve Digitalocean‘da bulunan 5$’lık paket üzerinde çalışmaktadır. Aylık 25₺ gibi bir fiyata (birçok sunucunun fiyatına yakın) gerçekten başarılı bir performansı var. Google Pagespeed Insights adresinin hız testinden mobil 86/100 ve masaüstü olarak 100/100 puan alabildi. Tabiki temanın çok önemi olsa da en verimli optimizasyon ile mobilde 40/100 geçemediğim oldu. O yüzden burada Digitalocean’ın önemini fark etmemiz gerekiyor.

Digitalocean ücretleri nedir?

Digitalocean ücretleri 960$’a kadar çıksa da en ucuz paketi 5$. TUM888.com’un çalıştığı sunucu 5$’lık:

  • 1GB RAM
  • 1 CPU
  • 25GB SSD Saklama Alanı
  • 1000GB Trafik
digitalocean-wordpress

Böyle özellikteki bir sunucuya Türkiye’deki herhangi bir hosting firması 25₺’den fazla bir fiyat verecektir ve bu performansı alamayacaksınız.

Digitalocean WordPress nasıl kurulur?

Önceden olduğu gibi Ubuntu sunucuya kendiniz kodlarla kurmak zorunda değilsiniz.

digitalocean-wordpress

One-click apps kısmına tıklayarak oradan “WordPress on 18.04″ü seçin. Sonrasında istediğiniz paketi seçin ve aşağıdan kurulumu gerçekleştirin. Daha sonra Digitalocean size bir eposta gönderecek ve oradan SSH erişim bilgilerinizi bulacaksınız. PuTTY programından IP ile giriş yapıp açılan konsoldan şifrenizi gireceksiniz ve sizden yeni şifre belirlemenizi isteyecek.

WordPress Digitalocean kurulumu

Ardından ücretsiz SSL için Let’s Encrypt onay vermenizi isteyecek. Onay verdikten sonra SSL kurulumu yapılmış bir WordPress siteniz olacak. Sonrasında siteye giriş yapıp admin bilgilerini, site bilgilerini kurulum ekranından gireceksiniz.

Siteniz hazır, ancak Digitalocean hesabınız hazır değilse size bu konuda yardımcı olayım. Digitalocean üzerinden benim referans kodumla üyelik gerçekleştirirseniz sistem size 60 gün içerisinde harcayabileceğiniz 100$ bakiye veriyor. Zaten kayıt olurken sizden 5$ onay ücreti alıyor ve bunu bakiye olarak ekliyor, bir de bunun üstüne 100$ ekleniyor. Eğer 5$ sunucu açarsanız size 2 ay ücretsiz olarak geliyor.

digital-ocean
Turhost WordPress hosting
Author

Ben Ege, 19 yaşında biriyim. WordPress, Java, SEO, grafik tasarımı, metin yazarlığı gibi şeylere ilgim var. Yaklaşık 7 yıldır da internet siteleriyle uğraşıyorum. Birçok blogum olsa da TUM888 ile devam ediyorum.

2 Yorum

  1. Kesinlikle boşuna para vermek yerine kullanılabilir bir çözüm önerisi sunuyorlar.

Yorum Yap

Pinle
× Sosyal medya danışmanlığı mı gerekli?