content marketing2

İngilizce Niche Site Denemesi

Bunu neden yazıyorum? Çünkü bir şey deniyorum. Bu yazıyla siteyi açışım ve ilerletişim hakkında günlük gibi kullanacağım. 15 günde bir yeni konuya geçerek seriyi öyle devam ettireceğim.

Ek olarak eğer nasıl Niche site kurulur merak ediyorsanız:

Niche site nasıl açılır

Diğer para kazanma denemesi konularım:

Neden böyle bir şey yapıyorum? TUM888.com gibi yüksek otorite değerleri yüzünden aldığım bir alan adını değerlendirmek istedim. TUM888’den çok daha yüksek bir otorite değeri var. İlk aldığım alan adı bu olduğu için, ikincisini de Türkçe yapmam saçma olur diye İngilizce açtım.

Sitenin olayı ne?

Siteyi ilk kurduğumda magazin, viral, sağlık gibi içeriklerin olacağı genel bir blogu hedeflemiştim ancak sonrasında sattığım bir niche İngilizce finans sitesinin belirli kelime öbeklerinde sıralamaya girdiğini gördüm. Buna şaşırdım çünkü hiçbir zaman girmemişti, sattıktan sonra girdi. O zaman siteyi finans sitesi yapayım dedim çünkü alan adı otorite bakımından sattığım sitenin 50 katı kadar daha fazla değere sahipti.

Blogger üzerinden açtım ve içerik girmeye başladım. İngilizce sitelerim için içeriği ben yazabilirim ama Türkçe yazmaktan daha fazla vakit alacaktı, uğraşamazdım. O yüzden keşfettiğim bir içerik üretme yöntemiyle içerik üretmeye başladım, aynı zamanda içeriklerim için çok güzel bir kaynak bulmuştum. Yüzlerce kelimelik içeriği başlıkları, anahtar kelimeleri ile 5-10 dakika içerisinde hazırlayabiliyordum. Üstelik tam seo uyumlu yazılardı.

Neler yaptım?

Şu an daha öncesinde ücretiyle aldığım bir Blogger temasını kurdum, çok güzel durdu. Anasayfa ayarları tamam, sayfalar tamam, logo tamam. Gayet iyi bir blog oldu.

Günler

28 Aralık 2018

 • Google’a eklediğim günden beri indexi değişmedi, eski adı duruyordu.
 • Robots.txt dosyasını güncelleyip tekrar gönderdim ve yeni verileri aldı. Güncel şekilde ekli olarak duruyor.
 • İçerikleri hala indexlemedi (spamlı değil domain).
 • Reddit topluluğu oluşturdum; hem backlink olsun hem ziyaretçi gelir.
 • 2 içeriği zamanladım, kredi kartlarıyla ilgili içerikler
 • Reddit işe yaramış 12 ABD ziyaretçisi var.
 • Analytics şu an eklemeyi düşünmüyorum. Bloggler istatistikleri şimdilik yeterli.
 • 2 ay içinde AdSense eklemeyi planlıyorum.

29 Aralık 2018

 • İçerikler indexlendi, indexleri biraz düzenlendim, istenmeyen index vardı robots.txt ile iznini kapatıp, 3-4 linki kaldırdım.
 • Sitenin indexleri hala aynı, düzgün duruyorlar.
 • İçerik girdim bir tane.
 • Alexa sıralamasına girsin diye siteye hit basıyorum şimdilik, alexa aldıktan sonra düşürüp devam ettireceğim çünkü Alexa değerleri gerilememeli. Biraz otoriter olması için gerekiyor böyle bir hamle.

30 Aralık 2018

 • Yeniden içerik girdim, kredi kartıyla ilgili bir içerikti. İçerik girdiğim günleri güncellememeye karar verdim. Önemli bir şey yaparsam o zaman yazacağım.

31 Aralık 2018

 • Yeni bir içerik hazırladım onu girdim, her gün bir içerik girmeyi hedefliyorum.
 • İndexleri gayet güzel almış ancak herhangi bir sıralamada mı onu merak ediyorum.

2 Ocak 2019

 • 2 ay demiştim biliyorum ancak Adsense başvurdum. Muhtemelen yetersiz içerik der, çünkü 11 içerik var. Şu an inceleniyor diyor. Bakalım ne zaman sonuç verecek.

5 Ocak 2019

 • Adsense onayından sonuç hala çıkmadı, içerik ekledim bugün, hala kelimelerde sıralamaya girmedi. Muhtemelen 2 ayı bulur kelimelerde sıralamaya girmesi. Bir önceki sitem öyleydi çünkü.

7 Ocak 2019

 • AdSense onaylandı, şu an reklam eklemeyi düşünmüyorum. Biraz hit almaya başlasın sonrasında ekleyeceğim.
 • Bu şekilde anladım ki hiç para ödemeden kendi yöntemimle yaptığım spin ile AdSense onayı alabiliyorum.

9 Ocak 2019

 • Blogger’da index sorunu olduğunu düşünüyorum çünkü çoğu içerik, sayfalar vs. adam akıllı index almadı. O yüzden WordPress’e geçtim.

24 Ocak 2019

 • Sıralama alan bir kelime olmuş, bu siteye yüklenmem için biraz gaz verdi ancak hala hit yok.
 • Moradam.com’dan 49TL’lik SEO paketini aldım, domain otoritesi her ne kadar fazla olsa da yeni bir backlink gerekiyordu. Onu hallettim 1 ay boyunca backlink gelecek. Bu siteye aldığım paket neredeyse tüm kelimelerde yükseltti ve otorite arttı. Yazı yazınca daha önlerden giriyorum. Bu yüzden niche siteye de aldım.

13 Mart 2019

Biliyorum çok uzun zaman oldu, ancak vücut geliştirmede de olduğu gibi, her şey ilk aylardaki kadar hızlı gelişmiyor. Site açılalı yaklaşık 3 ay oldu. Başta söylediğim “6 aydan sonra kazandıracak” işi gerçek oluyor sanırım çünkü güzel kelimelerde sıralamaya girdim ve kelimelerin TBM’leri 5 dolar üstü. Ortalama sıralamam 30-50 arasında değişiyor ama bazıları 50.sıradan birden 15.sıraya falan geldiği oldu.

Yazmadığım dönemde ne yaptım?

Domaini bildiğiniz gibi Godaddy’den 13 TL’ye almıştım. Daha sonrasında 60 gün geçince NameSilo’ya transfer ettim ve bu sayede 1 yıl daha uzattım süresini. Aynı şeyi TUM888.com için de yaptım. Şu an 650 civarında gün var bitime.

Ahrefs aldım ve bu sayede çok daha kaliteli anahtar kelime analizi yapıyorum ve tam olarak ihtiyacım olan şeyleri yapabiliyorum. Örneğin anahtar kelime zorluğu, TBM, aranma hacmi filtrelemesiyle yüzlerce konuyu analiz edip, rakip incelemesiyle birlikte yazdım.
Bunu yaparken eğer ilk sayfada Ahrefs DR ve UR’si benim siteme yakın olan var mı yok mu onu kontrol ettim. Çünkü benim UR-DR şeylerim 20-30 gibi bir oranda. Finans sektöründeki sitelerin 70’ten başlayıp 90’a kadar çıkıyor.
Bu şekilde bir analizle ilerledim.

niche-site-nasil-acilir
Search Console performans verileri

Google Search Console performans alanındaki veriler bu şekilde, aramalarda en çok görüntülenme alan yazılar bunlar.

ingilizce-niche-site

Bunlar araştırmalarım sonucunda yazdığım bir yazıda kullandığım kelimelerin Google.com (ABD) sıralamalarıdır. Bu kelimelerde bir üstteki fotoğrafta paylaştığım Search Console verilerinde yer alan kelimelerin %90’ı falan sanırım. Arada farklı 1-2 kelime vardı çünkü.

24 Şubat – 13 Mart aralığında bu büyük sıralama ilerlemesi neden oldu?

Bu soruya verebileceğim bir cevap yok çünkü bu dönemde yeni içerik eklenmedi, backlink çalışması yapılmadı. Belki Google bir güncelleme yayınladı, belki de öylesine bir ilerlemeydi ama her şekilde ciddi bir ilerleme söz konusu.

Bu hafta içinde yeni bir yazı yayınlayacağım, yine zor ve TBM çok yüksek bir konuda yazmayı düşünüyorum. Makalelere hiç para harcamam büyük bir avantaj benim için. Özel bir yöntemle hallediyorum ama yine de 1 yazı için saatlerimi harcıyorum çünkü SEO ayarlarının yapılması, anahtar kelime araştırması ve diğer şeyler çok vakit alıyor. Özellikle dil bilgisi kontrolü için en baştan okumak vs baya uğraştırıyor ancak dönüş gerçekten güzel.

15 Mart 2019

Bugün AdSense’den bir tıklama geldi ve organik hitten kaynaklı bir tıklamaydı. Beklediğim CPC kesinlikle değildi, en kötü 5 TL olması gereken CPC bende 0,73 TL’ydi.

Peki yazıda güncelleme yapmama neden olacak bir şey miydi?

Kesinlikle hayır, benim güncelleme sebebim bin görüntülenme başına gösterdiği gelirdi.

Ekran-Resmi-2019-03-15-17.25.10

Şimdi 14 Mart’a bakın, Sayfa BGBG kısmı 182 TL! Bu uzun zamandır yakaladığım en yüksek değer. Bin görüntülenmeye yaklaştıkça bu düşecektir farkındayım çünkü kullanıcı profiline göre ortalama bir değere ulaşıyor ancak gelen kişi tam olarak istediğim profilde.

Finans araması yapmış, Amerika lokasyonlu bir ziyaretçi. Bu gelir tablosu hedefe yavaş yavaş yaklaştığımın habercisi. Yeni bir içerik hazırlayarak blogu güncellemeyi düşünüyorum.

Ek olarak, sadece haftasonumu içerik hazırlayarak geçirebilirim. Amacım haftada en az 2 içerik girip siteyi biraz canlandırmak.

Google Florida 2.0 güncellemesiyle içeriğe daha çok önem verdi. Bir gün önce bahsettiğim “24 Şubat – 13 Mart aralığında bu büyük sıralama ilerlemesi neden oldu?” sorusunun cevabı burada. Google büyük bir güncelleme yaptı ve bunun sonucunda içeriğe göre sıralama değiştirdi.

18 Mart 2019

Birkaç gündür düzenli olarak 1-2 tık geliyor ancak hit çok düşük. Ek olarak TBM baya düşük. Türkçe sitelerin 5-10 kuruş TBM’i var şu an gerçi ama yine de niche’ye girerken böyle düşünmüyordum. Pinterest hit çekme olayını deneyeceğim.

Günü bitirmeden güncelleyerek ayrılmak istiyorum. Pinterest ile ilgili tüm eklentileri kurdum, kısaca pin2pin yapacak, her 2 saatte bir siteye 5 farklı kategoriden toplamda 5 içerik eklenecek, bunlar da 8-30 dk arasında rastgele bir zamanda kategorilerin panolarında paylaşılacak. Hiti baya bir artıracaktır diye düşünüyorum, tık başı 70 kuruş geliyor zaten, ABD kaynaklı bir hitte en düşük 70 kuruş verir zaten 😀 O yüzden TBM düşer diye düşünmüyorum. Ne kadar hit o kadar tık.

İzleyelim ve görelim…

12 Nisan 2019

Şöyle bir baktım da, yaklaşık 1 aydır güncelleme yapmamışım. Çok bir değişiklik olmadı, siteye beklediğim ziyaretçi gelmedi. Artış var tabiki ama ne 5-10 TL’lik Tbm var ne 20-30 hit. Ancak tıklama oranı çok iyi. Giren 5 kişiden 1-2’si mutlaka tıklıyor.

Vize haftam bitse de tüm sitelerle ilgilensem.

SON: 3 Haziran 2019

Bugün İngilizce niche site projemi sonlandırdım. Domaini farklı bir sitem için kullanacağım. Her türlü daha fazla gelir edeceğim bir site haline gelecek. Bazen göz bebeğinizi bile tek tuşla silmeniz gerekir. Beni takip ettiğiniz için teşekkürler. Herhangi bir sorunuzu İletişim sayfasından veya yorumlardan sormayı unutmayın lütfen. Teşekkürler…

Eğer sizde Niche Site Nasıl Açılır merak ediyorsanız en kapsamlı niche rehberi yayında!

Get more stuff

Subscribe to our mailing list and get interesting stuff and updates to your email inbox.

Thank you for subscribing.

Something went wrong.

29 Comments

 1. Eyüp Fidan 29 Aralık 2018
  • Ege 29 Aralık 2018
 2. ersan 31 Aralık 2018
  • Mustafa 31 Aralık 2018
   • Ege 31 Aralık 2018
  • Ege 31 Aralık 2018
 3. Buğra Yazar 1 Ocak 2019
  • Ege 1 Ocak 2019
   • Sinan 13 Mart 2019
    • Ege 13 Mart 2019
 4. Selma Ulusoy 1 Ocak 2019
  • Ege 1 Ocak 2019
 5. Ankara Gezginleri 13 Mart 2019
  • Ege 13 Mart 2019
 6. Yiğit Uzun 13 Mart 2019
  • Ege 13 Mart 2019
 7. Gökhan 13 Mart 2019
  • Ege 15 Mart 2019
 8. Okan 15 Mart 2019
  • Ege 15 Mart 2019
 9. Serdar 29 Nisan 2019
 10. SEO 1 Mayıs 2019
  • Ege 8 Mayıs 2019
 11. Grafik tasarım 23 Mayıs 2019
  • Ege 26 Mayıs 2019
 12. Aksum Demir çelik 10 Temmuz 2019
 13. mehmet 18 Temmuz 2019
 14. Özcan 31 Temmuz 2019

Leave a Reply