Turhost WordPress hosting

Bu yazıda araştırmalarımız sonucunda “internet sitesine sosyal medya trafiği çekmek” hakkında hazırladığımız bilgileri vereceğiz. Sosyal medya trafiğinin ne kadar önemli olduğunu yazıda göreceksiniz. Umarız yazı işinize yarar 🙂 İyi okumalar.

Sosyal medya hakkında fikirler

Birkaç gündür niş sitelerim için sosyal medyadan ziyaretçi çekmeyi deniyordum. Hangisi bu konuda en iyi olabilir diye uzunca bir süre bakındım. Aslında platformla çok alakalı olsa da paylaşım saati ve günü daha da önemli olabiliyor. En alakasız subreddit’de doğru bir saatte paylaşsanız bile çok rahat bir şekilde ziyaretçi çekebilirsiniz. Ama platform ve doğru kategoriler her zaman önemli.

Sonuç olarak bakındım da bakındım. Farklı değişkenli deneyler yaptım örneğin, saat, gün, içerik uzunluğu, hashtag kullanımı, resim kullanımı, link paylaşımı vs.

Vardığım sonuçları platform platform açıklamayı düşünüyorum. Bu sayede herkes internet sitesine sosyal medyadan ziyaretçi çekecek.

Açıkçası bu yazıyı yazmamın asıl sebebi Facebook ve Pinterest ziyaretçi çekme karşılaştırmasıydı ama farklı platformları da değerlendireyim dedim.

Facebook ve Pinterest karşılaştırması

Facebook‘ta sıfır beğenili bir sayfadan paylaşılan gönderideki linke 10 kişinin gelmesi sizce mümkün mü? Hashtaglerin doğru kullanımıyla evet! Facebook’ta doğru hashtag kullanımı o paylaşımın görülmesini gerçekten artırabilir. Analizlerim sonucu ideal hashtag sayısı 2-5 arasında, açıklamaya yazdığınız cümlelerin sayısına bağlı. 1-2 cümlelik bir açıklamaya 3 hashtag yeterli. İlerleyen yazılarda Facebook’un doğru kullanımını açıkladığım bir yazı yazacağım.

Pinterest bir arama motoru gibidir. Arama sonuçlarında üste çıkmak için, repin sayısı, yorum sayısı, profilinizin etkinliği, profilinizin yaşı, takipçileriniz, boardlarınızın takipçileri gibi birçok etken vardır. Böyle bir durumda aynı sitenize SEO yapar gibi Pinterest profilinize de SEO yapmalısınız. Boardlarınızın başlıkları, açıklamaları, boardlarda pinlediğiniz öğelerin açıklamaları gibi birçok faktör söz konusu.

Aslında karşılaştırmak yanlış olabilir?

Sosyal medyadan ziyaretçi çekmek istiyorsanız, en azından kısa sürede, Facebook bu konuda sizin için daha iyi bir tercih olacaktır. Hashtag kullanımını suistimal etmediğiniz sürece Facebook en son atılan gönderiyi üstte göstermeyi tercih ediyor. Ancak ilerleyen zamanlarda değişebilir. Şu anlık Facebook Pinterest’ten daha kolay.

Eğer Pinterest profiliniz 2-3 aylık süreci atlatabilirse ve pin sayısı, aktiflik gibi şeyler algoritmaya uygunsa Pinterest’ten tek resimle 10-20 kişi çekmek sadece dakikalarınızı alır.

yazının en sonunda sosyal medyadan trafik çekmek için çok güzel bir yöntem var, okumaya devam etmelisin

Twitter ve Reddit karşılaştırması

Twitter‘da eğer 500 takipçi üstünde Retweet ve beğeni bakımından aktif bir hesabınız varsa hashtaglerde gerçekten çok üst sıralarda durabilirsiniz. Özellikle Popüler sayfasında olmanız büyük avantaj. Çünkü çoğu kullanıcı Son kısmına bakmıyor bile. Bu yüzden hesabınızı belirli bir aktiflik seviyesi üstünde tutabilirsiniz Twitter internet sitesine sosyal medyadan ziyaretçi çekmek için gerçekten çok güzel bir site.

Türkçe sitelere sosyal medya trafiği çekmek için pek iyi bir tercih değil. Sebep, Türkler Reddit’de çok fazla vakit geçirmiyor ve Türkçe subreddit sayısı gerçekten çok az. O yüzden İngilizce siteleriniz ya da Niche siteleriniz için kullanmanız vakit anlamında çok mantıklı olacaktır. Reddit’i SEO için kullanmak için vakit harcamanızda sakınca yok, gerçekten otoriter bir site. İllaki avantajı olacaktır.

Reddit ve Twitter karşılaştırırsak

 1. Reddit Türkçe siteler için mantıklı değil ancak İngilizce siteler için gerçekten çok avantajlı. +500 aktif kişinin bulunduğu bir subredditte paylaştığınız gönderi 1-2 saat boyunca silinmeden durursa sitenize 50 kişiden fazla girecektir. Birkaç farklı kategoride denenmiştir.
 2. Twitter hem Türkçe hem İngilizce siteler için sosyal medya trafiği çekmek için ideal bir platform. Eğer Twitter hesabınız aktifse, hashtagleri doğru seçmeniz durumunda anlık olarak +5 kişi çekebilirsiniz.
 3. Reddit’te reklam içeren paylaşım yapmak çok zor, subredditler bu konuda çok katı. İdeal paylaşım şekli yazının sonunda bonus olarak bekliyor.

Sosyal medya trafiği için sıralama

Bildiklerimizi şöyle bir sıraya koyarsak kolaydan zora ve en verimli şekilde sosyal medya trafiği çekmenin sıralaması şu şekilde:

 1. Facebook (az ama kolay)
 2. Twitter (normal ama orta zorlukta)
 3. Reddit (normalden daha iyi ama zor)
 4. Pinterest (sürekli sosyal medya trafiği ama çok zor)

Bu yüzden Pinterest’e tam gazda yüklenirseniz, profiliniz belli bir etkinlik ve otorite kazanınca yatırımınızı geri alırsınız. Ancak asla takipçi repin gibi yapay şeyler satın almayın. Pinterest algoritması bundan daha karışık.

BONUS ZAMANI

Facebook ve Twitter’da doğru link paylaşımı nasıl yapılır?

Örneğin yeni bir yazı yazdınız, saatlerde doğru saatler.

İnternet sitesine sosyal medyadan ziyaretçi çekmek başlıklı yazımızı yayınladık. Okumak için: https://sosyalo.com/yazi-linki | #sosyalmedya #dijitalpazarlama #blog #seo

Bu şekilde alacağınız tıklama maksimum 1-2 olurdu. Bunu doğru yapmanın yolu nasıl olur?

#SEO yapmak zor , #sosyalmedya ‘dan trafik çekip, ziyaretçi sayınızı artırmak zor değil. Ayrıntılı bilgi almak için: https://bit.ly/yazi-linki

Ancak bunu yaparken, yazıdaki öne çıkarılan resmi kullanmaktansa, o resmi Twitter’a veya Facebook’a yüklemek daha mantıklı. İnsanlar buna daha çok tıklar, ek olarak Twitter ve Facebook bağlantı gönderilerinin erişimini düşürür.

Reddit’den internet sitesine ziyaretçi çekmek

Bu en zoru ama burada yapmanız gereken şey ya paylaşımınızı hikayeleştireceksiniz (orta seviyede İngilizce gerekli) ya da yazınızdan parça parça işe yarar bilgiler alıp yazının sonuna kaynak gibi bir şey ekleyeceksiniz. Ama unutmayın ne kadar bilgi verici, o kadar iyi yoksa kalıcı olarak uzaklaştırılırsınız.

Pinterest’den internet sitesine trafik çekmek

Hesabınız 2-3 aydır aktif bir şekilde kullanılıyor olsun, 100-200 civarlarında takipçiniz var ve genelde 2-3 repin alıyorsunuz, bu durumda yapacağınız şey doğru saatlerde paylaşım yapmak.

Aynı zamanda alt aramalarda paylaşım yapmayı deneyin.

Pinterest arama kutucuğuna tattoo yazın arayın, arama kutucuğunun altında önerilen kelimeler olacaktır. Tattoo for women> cute tattoos for women > cute hip tattoos for women şeklinde aramaları daraltarak, rekabeti biraz da olsun azaltabilirsiniz.

Bu şekilde az rekabet olan aramalarda üste çıkıp zamanla daha genel aramalarda yer alabilirsiniz.

Eğer aklınıza takılan şeyler olursa aşağıdan yorumlardan sorabilirsiniz ya da bu konuyla ilgili hizmet almak isterseniz İletişim sayfamızdan bana ulaşabilirsiniz.

Turhost WordPress hosting
Author

Ben Ege, 19 yaşında biriyim. WordPress, Java, SEO, grafik tasarımı, metin yazarlığı gibi şeylere ilgim var. Yaklaşık 7 yıldır da internet siteleriyle uğraşıyorum. Birçok blogum olsa da TUM888 ile devam ediyorum.

8 Yorum

 1. Mustafa Çoban Cevapla

  Sosyal medya son dönemde müthiş hit getiriyor. Fakat kimse bunu paylaşmıyordu. Emeğinize sağlık hocam. Harika bir yazı olmuş. Pinterest ve Reddit i çok merak ediyordum, sayenizde öğrendim.

  Tekrar teşekkür ederim, harika yazı olmuş…

 2. En çok ziyaretçi Facebook üzerinden çekiliyor. Instagram hikayesinden de trafik çekmek mümkün fakat pinterest ve twitterda takipçi kasmak çok zor bence.

  • Aslında twitter’da takipçi zor değil, takibe takipte çok fazla geri dönüş oluyor. Ama evet facebook trafik için gerçekten iyi bir platform.

 3. Selma Ulusoy Cevapla

  Yazınız gerçekten fark etmediğim şeyleri fark etmemi sağladı. Örneğin Pinterest gibi… Bir küçük katkı Reddit Türkçe pek aktif değil.Ben kullanmaya başladım ama pek fark göremedim.Teşekkürler…

  • Sizin yemek tarifleri siteniz var. Pinteresti iyi kullanabilirseniz günde binlerce ziyaretçi çekebilirsiniz. Elinizdeki bu fırsatı mutlaka değerlendirin.

 4. pinterest son zamanlarda kullanım açısından sosyal medya hesabı olarak popülerlik kazanıyor ve artık blog yazarları da pinterest hesabı kullanmayı artırdı diyebiliriz. yazınızdan bilgilendim çok teşekkür ederim ama bir konu hakkında sorum olacak facebookta yorum olarak link paylaşımı yapamıyorum topluluk standartlarına aykırı olarak diye uyarı geliyor bu konu hakkında yardımcı olabilirmisiniz.

  • Hocam internette biraz bakındım, sitenizi sayfaya ekleyerek, url’yi ücretli tanıtabilirsiniz.

Yorum Yap

Pinle
× Sosyal medya danışmanlığı mı gerekli?