seo uyumlu icerik kurallari

11 Temel SEO Kuralı

Uzun blog yazıları yazmak her zaman vakit almıştır. Birkaç saat içerisinde değil birkaç gün içerisinde biten, araştırma gerektiren yazılardır. Sadece uzun yazılar için değil, tüm yazılarınız için uygulamanız gereken 11 temel SEO kuralını bu yazıda anlattık.

Uzun yazmak sitenizin otoritesini ve arama sonuçlarındaki sıralamanızı için arama motorları adına önemlidir. Uzun yazılar genelde üstte çıkar çünkü rakipleri bir konuyu 1500 sözcükte anlatırken, diğer blog 300 kelimede anlatırsa Google bunun yetersiz kaldığını anlar. Bu sebepten ötürü uzun blog yazıları arada bir site için iyi olabilir. Tam zamanlı bir blogger değilseniz zaten her gün 3 saat yazamazsınız ancak 3 tane 300 kelime yerine 1 tane 900 kelime siteniz için faydalı olacaktır.

Derinliği olan, uzun, bilgi verici blog yazılarının avantajları

Uzun yazıları saçmalayarak yazmak değil, onları bilgi verici şekilde detaylıca yazmak önemli. Aynı cümleleri farklı farklı yazarak yapılırsa sitede geçirilen süre / sayfa derinliği gibi istatistiklerinizin düşmesi, sıralamalarınızın gerilemesi işten bile değildir.

Bilgi verici içerik paylaşılır

Ziyaretçilerinize ne kadar bilgi verici ve zevkli içerikler sunarsanız, onları o kadar tatmin edersiniz. Blog yazınızın sonuna memnuniyetle gelen bir ziyaretçi “Paylaş” butonlarına daha sıcak bakacaktır. Arkadaşlarıyla paylaşacağı bu yazı size daha fazla ziyaretçi getirerek, gelirinizi, popülaritenizi ve daha birçok şeyi de artıracaktır.

Ücretsiz backlink imkanı

Nasıl? Eğer sizin yazınızdan yararlanan birisi bunu kendi blogunda paylaşmak isterse kaynak gösterebilir. Türkiye’de çok yaşanan bir durum olmasa da böyle bir imkan var. Ek olarak “Bilgi verici içerik paylaşılır” başlığında bahsettiğimiz durum da size sosyal backlink kazandırır.

SEO uyumlu makale için 11 mükemmel ipucu

Anahtar kelime araştırmasıyla başlayın

Bu adım her blog yazınız için önemli çünkü Google sizi bu kelimelerle anlayacak. Eğer doğru kelimeleri ona vermezseniz arama sonuçlarında istediğiniz yeri almanız bir hayli zorlu olacaktır. İçerikten çok anahtar kelime araştırması için vakit harcayın.

Anahtar kelimeleri doğru seçebilmeniz için bazı siteler var. Favorim olanlar:

Özellikle Übersuggest ile çok fazla veriye sahip olabilirsiniz.

Long tail anahtar kelimeleri hedefleyin

Long tail, uzun kuyruklu demek. Örneğin “ayakkabı” yerine “kırmızı deri ayakkabı modelleri” aramayı daha da küçülterek rekabetin azalmasına yardımcı olacak. Long tail anahtar kelime için en iyi kaynak Google arama önerileridir. Arama yaptıktan sonra sayfanın en altında “İlgili aramalar” kısmından birçok aramaya ulaşabilirsiniz.

long-tail-keyword
Google ilgili aramalar

SEO uyumlu ve temiz link yapısı

Eğer WordPress kullanıcısıysanız “Kalıcı Bağlantı” ayarlarından %postname%’i seçerek istediğimiz URL yapısına sahip olabilirsiniz.

SEO uyumlu ve temiz link yapısının arama motorlarının istediği şey olduğunu biliyoruz çünkü daha iyi bir kullanıcı deneyimine yardımcı oluyor.

Link yapınızı çözdükten sonra yazınızda kullandığınız anahtar kelimelerin en önemlisini bağlantınızda da kullandığınızdan emin olun.

seo-uyumlu-link-yapisi
SEO uyumlu link yapısı

Doğru H1 etiketi kullanın

H1 etiketiniz kullanıcının yazınıza girdiğinde ilk göreceği şey olacaktır. Çoğu içerik sistemi (WordPress, Blogger) H1 etiketini başlık olarak otomatik ekler.

h1-etiketinin-dogru-kullanimi
H1 etiketinin doğru kullanımı

Anahtar kelime olarak iyi oluşturulmuş bir H1 arama sonuçlarında sıralamalarınızı doğrudan etkiler.

Yukarıdaki fotoğraftaki tabloda yerel bir otomobil parçası satıcısı sitesinin H1 etiketlerinin ve başlıkların düzeltilmeden önceki ve sonraki sıralamaları yer alıyor.

SEO çalışması sırasında meta tagların ve h1,h2 etiketlerinin sıralamaya ve görünürlüğe çok fazla etkisi vardır. Sıralamanın artırılması, görünürlüğün artırılması ve kullanıcı etkileşimi gibi birçok şeyin doğrudan H1 ile ilgili olduğunu ve çalışmalara ilk olarak buradan başlanması gerektiğini belirtmek istiyoruz. SEO uyumlu H1 etiketleri ile gözle görülür bir yükselme yaşayabilirsiniz.

https://www.searcheccentric.com/casestudies/motor-cars

İdeal H1 etiketleri için birkaç madde:

 • Kısa ve sonuç odaklı olmalı.
 • Blog yazısının neyle ilgili olduğunu anlatmalı.
 • Long tail anahtar kelime içermeli (sizin hedeflediğiniz sözcüğünüz).

Eğer H1 etiketleriniz ve başlıklarınız bu şekildeyse yola çıkmaya hazırsınız.

Alt başlıkları düzgün seçin

Okunabilirlik her şeydir. Kullanıcılar boşluk bırakılmayan, parça parça ayrılmamış yazıları okumaktan kaçabilir. Onlara mutlaka okuması kolay gözüken içerikler verin. Örneğin bu blog yazısındaki alt başlık yapılarına dikkat edebilirsiniz.

LinkedIn kullanıcısı Keren Lerner bir yazısında şundan bahsetti:

Başlıklarınız etkileyici olabilir. Üslubunuz, yazınız mükemmel olabilir. Özenle seçilmiş vurucu cümleleriniz, okuyucularınızın aklına takılan fikirleriniz olabilir. Ancak blog yazınız 150 kelimeden fazlaysa, alt başlıkları kullanmak zorundasınız, yoksa kaçıp giderler.

Kendisinin “büyük yazı bloklarının tatsızlığı” tanımı yüzünden buna dikkat etmelisiniz.

H2, H3, H4, H5 gibi başlık etiketleri bahsettiğimiz alt başlıkları bize verirler. Bu etiketlerin kullanımı hem yazınızı daha iyi karakterize etmenize yardımcı olur hem de kullanıcılarınızın zevk alarak okumasını sağlar.

İç linklemeler önemli

İç linkleme, site içerisinde yazdığınız bir yazıdan diğerine link vermeye denir. Genelde ilgili yazıları göstermek için kullanılabilir ya da daha önce bahsettiğiniz bir şey olursa, onu ekleyerek kullanıcılara o yazıyı da okutabilirsiniz. Bu sayede site içi dolaşımınız ve trafiğiniz artar.

İşini iyi bilen bloggerlar bu yöntemi sıkça kullanırlar ve bu sayede başarılı bloglara sahip olurlar.

ic-linklemelerin-seo-ya-katkisi
İç linkleme örneği

İç linklemenin size sağlayacağı bazı iyi şeyler:

 • Linklediğiniz anahtar kelimelerde sıralamanız yükselebilir.
 • Arama motorlarının sitenizi daha iyi taramasına yardımcı olur.
 • Ziyaretçilerinize okuyabilecekleri alternatifler sunar.
 • Dolaşım sayesinde trafiğiniz artar.

Dışarıya link verin

İç linkleme gibi, dış linkleme de sıralamalarınız için büyük rol oynar. Daha önceden yazılmış ve sıralama almış siteleri yazınıza ekleyerek Google’a blog yazınızın konusuyla ilgili bilgi verirsiniz. Bu şekilde semantik içerik dediğimiz anlama bağlı içerikler üretmiş olursunuz.

Backlinko sitesinin sahibi Brian’ın dış linkleme ile ilgili bir paylaşımını sizlere aktarıyorum.

dis-linklemenin-seo-ya-etkisi
Backlinko.com -Brian

Dışarıya link vermemek site içi SEO yaparken 1 numaralı hatadır. Ben her 1000 kelimede 2-4x dış link vermeye çalışıyorum. Bu çoğu site için iyi bir kural.
Ancak şunu aklınızda tutun, link verdiğiniz sitenin size dönüşü olacaktır. Bu yüzden yüksek otoriteli sitelere link vermeye çalışın.

Blog yazınızın başlığını optimize edin

Başlığınızda yer alan sözcükler sitenizin sıralamasını doğrudan etkiler. Kullanıcı etkileşimi ve sıralamalarınızın iyi olması için başlığınızın da iyi olması lazım. Sonuçta bu insanların ilk göreceği şey olacak. Örneğin:

basliklarin-seo-ya-etkisi-2
Arama sonuçları

Blog yazınızın başlığını yazarken odak anahtar kelimenizin başlıkta olduğundan ve yazının kullanıcıya sunduklarını belirttiğinizden emin olun.

Meta açıklamanızı SEO’ya uygun optimize edin

Meta açıklama arama sonucunuzda URL‘nin hemen altında yer alan 160 karakterlik alandır.

Aynı blog yazınızın başlığı gibi, meta açıklamanız da arama sonuçlarındaki sıralamanızı ve kullanıcı etkileşiminizi etkileyecektir. Böyle bir durumda bu alana da aynı önemi vermek gerekir.

İyi yazılmış, SEO’ya uygun meta açıklamalar bunları içermelidir:

 • Odak anahtar kelimeyi bulundurmalı.
 • Özetleyici olun (160 karakterlik alan).
 • Açıklayıcı ve duru bir şekilde anlatın.
 • Etkileşimi tetiklemeli (CTA: call-to-action).
 • Ziyaretçinin tüm yazıyı okumasını sağlayacak kadar ilgi çekici olmalı.

Multimedyanın etkisini düşünün

İçerik pazarlaması tamamen metinden oluşmamalı. Sadece yazı sadece bir yere kadar götürür. Konuyla ilgili videolar, görseller, ekran görüntüleri, şemalar ve diğer multimedyalar işinizi görecektir.

Onlar şu işe yarayacak:

 • Sitede harcadıkları zamanı artıracaktır.
 • Doğru iç linkleme ile sitede gezdikleri sayfa sayısını yükseltmenize imkan verecektir.

Son zamanlarda Google‘ın sıralamalarda kullandığı iki tane önemli kullanıcı etkileşimi kriteri var.

Fark ettiyseniz çoğu yazımda birçok fotoğraf, ekran görüntüsü, grafik kullanıyorum bunun sebebi açık; siteme olan faydalarını biliyorum. Yukarıda söylediğim iki faydadan farklı (sitede kalma süresi ve gezinme); multimedyalar sayfamın değerini artırıyor. Bu şekilde bu sayfadan yararlanan diğer bloggerlar siteme link vererek backlink sayımı artırıyorlar.

Alt başlık kullanımında söylediğimiz gibi, “uzun metin blokların can sıkıcı” görünümünden kurtulmak için görsel kullanımı çok önemli. Her 200 kelimede bir ilgili görsel kullanmak işinize yarayacaktır.

Anahtar kelimeleri ve ilgili kelimeleri kullanın

Odak anahtar kelimenizi blog yazınızın içinde kullanmak çok önemlidir. Ancak abartmadığınız sürece -bu oranın %2’yi (100 kelimede sadece 2 kere kullanmak yeterli) geçmemesi önemli. Hem Google için hem kullanıcılarınız için.

Anahtar kelimeniz Google’a yazınızı tararken, yazınızın neyle ilgili olduğunu anlatmak için yeterli olacaktır.

Aynı zamanda aralara, asıl kelimeniz kadar sık olmayacak şekilde, ilgili, az rekabeti olan kelimeleri eklemeniz -long tail anahtar kelime- bu kelimelerde kolayca sıralama almanıza da yardımcı olacaktır.

Doğru miktarda anahtar kelime nerelerde kullanılır?

 • Başlığınızda kullanılır
 • Alt başlıklarınızda kullanılır
 • İlk paragrafta, ilk cümlede mutlaka kullanılır
 • Son paragrafta kullanın
 • Listelerde kullanın

Ancak bunları abartmadan ve kullanıcının gözüne sokmadan doğal bir şekilde kullanın. Kelimeleri spamlamak artık eskisi kadar etkili değil çünkü Google şu an semantik SEO uyumlu içerik bazında sıralama yapıyor.

Yani anlamsal tarama yapabiliyor. Yazınızın neyle ilgili olduğunu anlayabiliyor. Bu yüzden her gün kısa, bilgi içermeyen blog yazmak yerine haftada 1-2 tane gerçekten iyi yazmak her zaman işinize yarayacaktır.

Uzun içerikler için doğru SEO uygulaması

Uzun içerikler sitenizin sıralamasını gerçekten etkileyen ve sitenizin otoritesini yükselten bir şeydir. Ancak sadece yazarak bunu başaramazsınız. Bu yazıda anlattığım 11 SEO kuralını gerçekten uygulamanız gerekiyor. Kullanıcılarınız için yazarken aynı zamanda Google için de yazmanız lazım.

Bu yazıda yer alan 11 kural SEO için yeterli değil, iç SEO 11 kuralla özetlenemez. Bu yazımızda size blog yazılarınız için kesinlikle uygulamanız gereken 11 temel kuralı anlattık.

SEO uzun bir süreçtir ve sabır gerektirir. Hemen sonuç görmek ütopik olacaktır. Eklediğiniz bir yazı her gün sıralamada yükselir ve düşer, ilk sayfaya geldikten sonraysa kullanıcıya ne kadar iyi içerik verebildiğinize bağlı olarak ilk sıraya yerleşirsiniz.

Sizin de diğer okuyucularımızla ve bizle paylaşmak istediğiniz SEO sıralama ipuçları varsa yorumlarda paylaşabilirsiniz. Onun dışında fikirlerinizi de paylaşmayı unutmayın.

Yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Get more stuff

Subscribe to our mailing list and get interesting stuff and updates to your email inbox.

Thank you for subscribing.

Something went wrong.

9 Comments

 1. Hakkı 12 Ocak 2019
  • Ege 12 Ocak 2019
 2. Murat 12 Ocak 2019
  • Ege 12 Ocak 2019
 3. Buğra Yazar 14 Ocak 2019
  • Ege 14 Ocak 2019
 4. Seobasari 1 Mayıs 2019
 5. Profil demir çelik 10 Temmuz 2019
 6. Kerem Çelik 31 Temmuz 2019

Leave a Reply