Turhost WordPress hosting

Responsive tema, responsive site son 2-3 yıldır çokça duyduğumuz bir şey haline geldi. Google responsive siteleri seviyor, kullanıcılar öyle seviyor vs. Peki neden seviyorlar? Bu yazımızda responsive tema nedir, WordPress responsive tema neden önemlidir onları açıklayacağım.

Responsive tasarım nedir?

Responsive tasarım kısaca, internet sitesine farklı ekran boyutlarından (tablet, telefon, Ultra-hd çözünürlüklü ekran, hd ekran) girildiğinde temanın elementlerinin ekran boyutlarına uyum sağlayarak gösterilmesidir.

responsive-tasarim-nedir
sol taraf masaüstü teması / sağ taraf mobil teması

Örneğin tum888.com için responsive tasarımı gösteren görsel yukarıda.

Sitenize gelen ziyaretçi profilini Google Analytics üzerinden inceleyin, % kaçlık kısmı mobil? En azından %30’luk kısmının mobil ziyaretçi olduğunu düşünebiliriz. %30 çok fazla bir oran, siz eğer bu kitlenin site içerisinde gezinmesini kolaylaştıracak eylemlerde bulunmazsanız, sitenizden kolayca çıkabilirler.

Responsive tema bu yüzden önemli, sitenize sadece masaüstünden girilmiyor, girilse bile masaüstü için de duyarlılık önemli. Herkesin ekran çözünürlüğü bir değil, sitenize giren kişi, o tasarımın onun için yapıldığını düşünmeli. Sağa kaydırması veya ekranı büyütüp, küçültmesi gibi bir zorunluluk siteyi terketmesine sebep olabilir.

WordPress responsive tema

Sene 2019 olunca, özellikle responsive tema aramaya gerek kalmıyor. Tüm tasarımcılar bunun farkında. Eğer çok önceden yaptırdığınız özel temanız varsa ve o responsive değilse evet, orada bu yazıyı okumanız gerekiyor.

WordPress responsive tema neden önemli?

Yukarıda bahsettiğim sebeplerden önemli, sitenize giren kişiye en yüksek faydayı ve kolaylığı sağlamalısınız, içeriğinizin iyi olması her ne kadar önemli olsa da kullanıcı deneyimi de şu an bir hayli önemli. Google buna bakıyor. Sitenizin mobil uyumluluk oranı ne kadar fazla olursa mobil sıralamalarda o kadar yüksek sıralarda çıkıyorsunuz İç SEO dediğimiz şey için mobil uyumluluk üst sıralarda yer alan bir görev.

Mobil uyumluluk testi nasıl yapılır?

Google bunun için bir test sayfası yayınladı. Bu sayfa üzerinden verdiğiniz URL’nin ne kadar mobil uyumlu olduğunu test edebiliyorsunuz.

https://search.google.com/test/mobile-friendly bu linke tıklayarak testi yapabilirsiniz.

google-mobil-uyumluluk-testi
tum888.com mobil uyumluluk testi

Az önce Google mobil uyumluluk testini yaptım ve site mobil uyumlu çıktı. Ancak bu responsive demek olmuyor. Bu testte hız, javascript engelleri, css blokları gibi birçok şeyi de kontrol ediyor. Responsive olmakla ilgili bir hata varsa bunu zaten gösteriyor.

Test sonucunuz nasıl çıktı? Eğer mobil uyumlu çıkmadıysanız, masaüstü temanızı değiştirmeden bu sorunu çözebilmek için bir yöntemimiz var.

WordPress temayı mobil uyumlu yapmak

Mobil uyumluluk testini geçemediniz mi? Bu durumu temanızı değiştirmeden WordPress responsive eklenti kurarak çözebiliriz.

Jetpack by WordPress eklentisi

WordPress’in yapımcılarının yaptığı bir eklenti olan Jetpack ile birçok şeyi yapabilirsiniz. Bunlardan biri de WordPress.com’da gördüğünüz mobil temaları kendi WordPress sitenize uygulayabilmenizdir. Aynı şekilde birçok özelleştirme imkanı sunan Jetpack ile istatistiklerinizi görebilirsiniz, ilgili yazılar, infinite scroll gibi özellikleri de kullanabilirsiniz.

Jetpack eklentisini indirmek için: https://tr.wordpress.org/plugins/jetpack/

WPtouch eklentisi

WPtouch hazır mobil temalasıyla, yönetim panelinden istediğiniz gibi özelleştirebileceğiniz mobil uyumluluk sağlayan bir eklentidir. Temanızın ekstra özelliklerini kullanamazsınız ancak mobil uyumluluk sağlayacağı için Google sıralamalarında yükselebilirsiniz.

Wptouch eklentisini indirmek için: https://tr.wordpress.org/plugins/wptouch/

WordPress Mobile Pack eklentisi

Ücretli ve ücretsiz versiyonları olan bu eklentide de sizlere kullanabileceğiniz, ücretli ve ücretsiz tema seçenekleri sunuyorlar ve bunları da istediğiniz gibi özelleştirebiliyorsunuz ve WPtouch’da olmayan ekstra bir özellik sunuyor. Progressive Web Apps özelliği.

WordPress Mobile Pack eklentisini indirmek için: https://wordpress.org/plugins/wordpress-mobile-pack/

Progressive Web Apps (PWA) nedir?

pwa-nedir-progressive-web-apps

Sitelerin mobil uygulamaları olduğunu görmüşsünüzdür. Bildirim özelliği, çevrimdışı erişim, çok hızlı ve kolay arayüz… Bu saydıklarımı iOS veya Android için uygulama haline getirtmek isterseniz size baya bir maliyeti olacaktır. Üstelik bunları yayınlatmak için ödemeniz gereken geliştirici hesabı ücretleri…

Progressive Web Apps sizi tüm bu masraflardan kurtarıyor. Kuracağınız tek bir eklenti ile yukarıda saydığım tüm özelliklere ulaşabilirsiniz.

PWA kısaca, sitenizi iOS ve Android gibi işletim sistemleriyle uyumlu hale getirerek, varsayılan tarayıcıdan, “Ana ekrana ekle” komutuyla uygulama gibi ekliyor. Kullanıcı sadece o uygulama ikonuna basarak sanki uygulamaymış gibi sitenize erişebiliyor. Ayrıca OneSignal gibi eklentileri sitenizde kullanıyorsanız, PWA kullanıcılarınıza mobile-push bildirim de gönderebiliyorsunuz.

Ücretsiz WordPress responsive blog temaları

Yazıyı bitirmeden önce sizleri eklenti kurma zahmetinden kurtarmak için bir tema listesi derledim. Kolayca kurabileceğiniz ücretsiz WordPress responsive blog temaları:

 • http://justfreethemes.com/demo/?theme=Revenue
 • http://justfreethemes.com/demo/?theme=NewsNow
 • http://justfreethemes.com/demo/?theme=SuperMag
 • http://justfreethemes.com/demo/?theme=PT%20Magazine
 • http://justfreethemes.com/demo/?theme=Editorialmag
 • http://justfreethemes.com/demo/?theme=MH%20Newsdesk%20Lite

Magazin ve blog olarak kullanabileceğiniz bu temalar tamamen responsive temalardır.

Bu yazımızda “WordPress responsive tema neden önemlidir”, “Google mobil uyumluluk testi”, “WordPress responsive eklentileri”, “WordPress responsive temalar” ve “Progressive Web Apps (PWA) nedir?” üzerine konuştuk.

Turhost WordPress hosting
Author

Ben Ege, 19 yaşında biriyim. WordPress, Java, SEO, grafik tasarımı, metin yazarlığı gibi şeylere ilgim var. Yaklaşık 7 yıldır da internet siteleriyle uğraşıyorum. Birçok blogum olsa da TUM888 ile devam ediyorum.

5 Yorum

 1. Mobil uyumlu olmayan sitelerin oturum süresi düşük, hemen çıkma oranı yüksek olacaktır. Açıklayıcı bir yazı olmuş. Kaleminize sağlık.

  • Çok doğru söylediniz hocam, yorumunuz için teşekkürler 🙂

 2. Selma Ulusoy Cevapla

  WordPress responsive tema gerçekten oldukça önemli özellikle Google gibi otoriteler için.Çok yararlı ve detaylı bir yazı olmuş.Teşekkürler.

  • Rica ederim, haklısınız şu anki standartlarda gerçekten önemli bir kriter.

 3. Responsive tema özellikle google’ın 2019 güncellermeleriyle oldukça önemli bir hale geldi. Verdiğiniz temaları da ayrı bir şekilde inceleyeceğim emeğinize sağlık.

Yorum Yap

Pinle
× Sosyal medya danışmanlığı mı gerekli?