youtube-seo-nasil-yapilir

YouTube SEO nasıl yapılır?: Temel SEO uygulamaları

YouTube SEO yapmak en zor şeylerden bir tanesi olabilir. Aboneler, paylaşımlar, yorumlar, beğeniler, izlenme süreleri, atlanma oranları ve daha birçok şey YouTube sıralamalarına etki eden faktörlerdir, aslında bunların temeli SEO yapmaktır.

YouTube SEO yapmak aslında internet sitesine SEO yapmaya benzer, bazı farklılıklarla. Ancak bulamayacağınız bir fark, daha iyi bir sıralamanın daha fazla para kazanma şansına eşit olmasıdır. Bu farkları daha detaylı olarak inceleyelim ve videolarınızdan daha rahat para kazanmanızı sağlayalım. Tabi videodan da para kazanabilirsiniz, videonun sitenize yönlendirdiği trafikten de.

YouTube SEO Nasıl Yapılır?

YouTube videonuzla ilgili en küçük veriyi bile sıralamada kullanmak üzere takip ediyor, içeriğin kalitesini; dakika arası atlama, izlenme süresi, fare hareketleri gibi birçok veri sayesinde belirleyebiliyor. En önemli faktör ise video izlenme süresi. Bunu sitede kalma süresi olarak düşünün, uzun süre izlenen videolar daha iyi sıra alır.

youtube-seo-kriterleri

YouTube SEO yaparken dikkat edilmesi gerekenler

YouTube istatistiklerini okumayı öğrenmek

YouTube Stüdyo sayfanızdan analiz etmek için tüm istatistiklerinizi görebilirsiniz. Bu şekilde hangi içerikte en çok izlenme oranına sahipsiniz, kullanıcılar neleri daha çok beğeniyor, hangi saniyede en çok çıkış yapılmış? (O saniyelerde videoda yaptığınız şeyi fark etmeye çalışın, söylediğiniz şey, videoyu düzenlerken eklediğiniz bir müzik veya medya, söylediğiniz link vs. bunlar en detaylı analizi yapmanıza imkan tanır.)

Videolarınızı en iyi şekilde hazırlamak

Videolarınızın iyi bir şekilde hazırlanması çok önemlidir. İyi ve kaliteli arkaplan müziklerinin kullanılması, seslendirme yapıyorsanız; kaliteli mikrofon, telaffuz ve diksiyon sahibi olunması, video içinde yer alan görsellerin ve videoların mutlaka video ile eş kalitede kullanılması, izlenme oranını artırmak için gereklidir.

Anahtar kelimeleri kullanmak için kullanmayın

Anahtar kelimeler YouTube sıralamaları için en önemli şeylerden bir tanesi, yanlış ve fazla etiket kullanımı yanlış kitleye ulaşmanıza neden olacaktır. Alakasız kişiler videolarınızı izlemeyeceğinden dolayı, gelen çıkacaktır ve izlenme oranınız düşeceğinden sıralamanız da düşecektir.

Açıklama kısmını siz yazın

Açıklama kısmının yazımı aynı blog yazısı gibi olmalıdır. İlk paragrafta videoyu anlatıp, ana anahtar kelimenizi burda geçirmeniz YouTube SEO için en temel uygulamalardan biridir.

Bu yazdığım maddeler aslında “YouTube SEO nasıl yapılır?” sorusunu en basit olarak cevaplayan cümlelerdir. Bunlar tek seferlik uygulamalar değildir, her video yüklemenizde bunları yapmanız gereklidir. Öğrenmeyi bırakmayın, uygulamayı bırakmayın, rutin haline geldiğinde ilk sırada her zaman siz çıkacaksınız.

Doğru anahtar kelime seçimi

Tamam, en temel YouTube SEO kriterinin anlaşıldığını varsayıyorum, izlenme süresi, şimdi bununla ilgili bir kriteri ele alalım: anahtar kelime seçimi. Aynı şekilde internet sitenizde yaptığınız planlamanın benzerini yapmalısınız, rekabeti az kelimeleri seçip onlardan etkileşim alıp ana kelimenizde yükselmek.

Birazcık araştırma yapmaya başlayalım. Ben “basketball performance shoes” olarak bir arama yapmak istiyorum.

youtube-seo-nasil-yapilir

İlk iki tam olarak benim aradığım içerikler. En alttaki değil. Eğer o arkadaş “basketball performance shoes” şeklinde bir aramada üstte çıkmak istiyorsa bunu düşünmeli. “Hyperdunk” onlar için güzel bir kelime olabilir. Çünkü arayan kişinin görmek istediği sonuç tek bir ayakkabı incelemesi değil, birçok ayakkabının incelenmesi ki bu şekilde aradığı ayakkabıyı rahatlıkla bulabilsin.

Her zaman olduğu gibi Google Ads’e ait olan anahtar kelime planlayıcısı (Keyword Planner Tool) kullanacağız. Rekabet araştırması, hacim araştırması için en doğru verileri sunuyor ve kullanması ücretsiz.

YouTube meta SEO nasıl yapılır?

YouTube SEO’nun normal SEO’dan farklı olduğu yerlere geldik. YouTube henüz video içeriği okuyan bir sistem geliştirmedi, hala metalardan ve istatistiklerden yararlanıyor. Kaliteli bir video oluşturmakla ilgili olan kısmı yukarda anlatmıştım, şimdi meta SEO nasıl yapılır onu anlatayım.

 • Video başlığı, anahtar kelimenizi burada geçirmelisiniz, aynı zamanda ilgi çekici şekilde yazmalısınız.
 • Video açıklaması, ilk paragrafta anahtar kelimenizi geçirin, videoyu kısaca anlatın.
 • Video etiketleri, üstte anlattığım gibi düşük hacimli kelimelerde sıralamaya çıkıp ana kelimenizde yükselmek en iyi taktiktir. İlgili kelimeleri eklediğinizden emin olun, alakasız kelimelerde çıkarsanız, videodan çıkma oranı artacağından sıralamalarınız gerileyecektir.

YouTube açıklama nasıl yazılır?

YouTube açıklamaları, fazlaca zaman ister. Burası YouTube’un içerikleri okuduğu yerdir, burayla ilgili aklınızda tutmanız gereken en önemli 3 şey:

 1. İlk cümle arama sonuçlarında gözükür. Buraya, kullanıcıların videonuza gelmesi için en azından 1 tane ilgi çekici şey yazmanız gerekir. Yukarıdaki aramamda seçeceğim videonun açıklamasında “Bu ayakkabılar neden basketbol için çok iyi”, “Hem spor yaparken, hem yürüyüşte hem tarz için basketbol ayakkabıları” şeklinde cümleler olması çok faydalı olurdu. Eğer ilk cümlede kaybediyorsanız, pek şansınız zaten yokmuş.
 2. Anahtar kelimelerle doldurmak işe yarar, ancak doğal olursa. Örneğin “basketbol ayakkabısı” şeklinde doldurursanız pek anlamı olmaz ama “kot altına basketbol ayakkabısı”, “kırmızı basketbol ayakkabısı” şeklinde farklı olan ilgili kelimelerin faydası semantik seo adına çok önemli bir şey.
 3. Linklerinizi eklemekten korkmayın. Kullanıcılar linkleri açar. Blogunuz, e-ticaret siteniz, sosyal medya hesaplarınızı mutlaka ekleyin, dönüşüm oranını artıracaktır.

Çok ünlü bir YouTuber, Philip DeFrance en önemli videolarını, kıyafet satışlarının olduğu sitesini ve daha bir çok linki açıklamasına eklemiş:

youtube-seo-aciklamaya-link-eklemek-zararli-midir

Video izlenme sayısı

Tamam, birkaç dakikalığına gerçeklere bakalım: YouTube, hiçbir zaman izlenme sayısının videoyu yükselttiğini açıkça söylemedi. Ama bir düşünün, milyonlarca izlenmesi olan bir videonun ilk sırada olmadığını gördünüz mü? SEO tamamıyla sinyallere göre çalışır ve amacı da bir sitenin veya videonun sinyallerinin, diğerlerinden iyi olup olmadığını belirlemektir. Çok izlenen videonun tüm sinyalleri her zaman diğerlerinden güçlüdür.

Yani, SEO için çok fazla izlenmeye ihtiyacınız var ve çok izlenmek için de SEO’ya mı ihtiyacınız var? Nasıl ya?!

YouTube SEO, normalinden o kadar da basit değil. Videonuzun SEO’sunu yapmak için birçok yöntem var. O yüzden aşağıda saydıklarıma mutlaka dikkat edin:

 • Videonuzu sitenizde embed olarak paylaşın.
 • Sosyal medya paylaşımlarına ağırlık verin.
 • Kanaldaki diğer videolara kart olarak ekleyin, yorumlarına yazıp başa sabitleyin.
youtube-seo-ornegi-2
 • En çok izlenenler, en popülerler şeklinde videolar hazırlayarak ana videolarınızı öne çıkarın.

Videolarınıza backlink alın

Evet, doğru duydunuz, videolarınıza backlink alın. Videolarınız ne kadar sitede paylaşılırsa o kadar yükselecektir. Embed olarak paylaşılması videolarınızın sıralamalarını yükseltir.

Aslında normal SEO’dan çok da farklı olmasa da yine de kendisine özgü birçok kriteri barından YouTube SEO, sandığınız kadar zor değil. Aslında Google’ın SEO algoritmasını 5 yıl geriden takip ediyor. Şu an bu fırsatı değerlendirin ve kazançlı olan siz olun!

Get more stuff

Subscribe to our mailing list and get interesting stuff and updates to your email inbox.

Thank you for subscribing.

Something went wrong.

One Response

 1. Kağıthane Kurye 3 Haziran 2019

Leave a Reply